Çocuğumuzun Olumsuz Davranışlarına Nasıl Engel Oluruz?

Her ailenin olduğu gibi sizin de kendi inanç ve değerleriniz, önem verdiğiniz davranış biçimleri ve eğitim görüşünüz vardır. Çocuğumuzun beğenilmeyen, istenmeyen davranışlarına nasıl tepki gösterir ve ona istenilen davranışları, değerleri nasıl öğretirsiniz?

 

1) Çocuğumuz, istediğimiz ve beklediğimiz bir davranış gösterdiği zaman ödüllendirebiliriz. Ödülün, zamanla onda bağımlılık yapmamasına dikkat edelim. Çünkü zamanla çocuğumuz, gerçekten yapmaması gerektiğine inandığından değil de ödülü almak için istenilen davranışta bulunabilir. Bugün dersime çalışırsam bana istediğim oyuncağı alacaksın değil mi? Çocuğumuzun iyi davranışlarını geliştirmek için ödüllendirirken:

 

a) Çocuğumuzun olumlu davranışlarını açık bir dille takdir edelim ve ne kadar beğendiğimizi belirtelim. “Bu gün ben söylemeden dersine çalıştığına çok sevindim. O beğendiğin elbiseyi sana alacağım.”

 

b) Ödülü başlangıçta ölçülü olarak kullanalım, davranışın devamında ödül yerine duygularınızı ifade edelim ve çocuğumuzu teşvik edelim. Çocuk eğitiminde takdir ve teşvik, ödülden daha önemlidir.

 

2) Dayakla, tehditle cezayla ya da bağırıp çağırarak çocuğumuzun olumsuz davranışına o an engel olabiliriz ama davranışı ortadan kaldıramayız. İstenmeyen davranışta bulunduğu zaman çocuğumuza verdiğimiz ceza,  onda korku meydana getirir. Çocuğumuz davranışı yapmak istemediğinden değil de cezadan korktuğu için yapmaz. Cezada zamanla ödül gibi etkisini kaybeder, çocuğumuz cezaya alışır ve istenmeyen davranışa devam eder. Peki çocuğumuzun olumsuz davranışlarına kızmadan, cezalandırmadan nasıl engel olabiliriz?

 

a) Çocuğumuz davranışı yapmadan önce beklentilerinizi açıklayınız. “Sokağa çıktığımızda bir şeyin alınması için ağladığın zaman çok sinirleniyorum. Sokakta benden bir şey istemeyeceksin, anlaştık mı?

 

b)Yapılmasını istemediğiniz olumsuz davranışlar için çevreyi değiştirebiliriz. Küçük kardeş, büyüğü ders çalışırken rahatsız ediyorsa, büyüğün ders yaptığı saatte küçüğü oyalayıcı bir etkinlik bulabiliriz.

 

c) Çocuklar öğrendiklerinin büyük bir kısmını taklit ederek öğrendiklerinden, çocuğumuzdan beklediğimiz davranışlara önce kendimiz örnek olalım. Çocuğumuzun düzenli olmasını istiyorsak, düzenli olmaya; sözünü tutmasını istiyorsak kendi sözümüzü tutmaya önem verelim. Sözgelişi temizlik alışkanlığı kazandırılacaksa: “Yemeğe oturmadan eller yıkanmalı. Gel beraber elimizi yıkayalım. Ellerimiz ne güzel oldu değil mi?” örneğinde olduğu gibi iyi alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olalım.

 

d) Çocuğumuzun olumsuz davranışından dolayı yaşadığımız olumsuz duyguları ve etkilerini ona belirtin. Evde olmadığım zaman dersini yapmamana çok üzülüyorum(Duygu). Çocuğumuz olumsuz davranışın sonucunda ortaya çıkan zararın ne olduğunu görmeli, davranışının başkaları üzerinde meydana getirdiği etkileri ve tepkileri öğrenmelidir.

 

e) Bütün ikaz ve ısrarlara rağmen çocuğumuz olumsuz davranışta ısrar ederse, o davranışının sonuçlarını yaşamasını ve olumsuz davranışı üzerinde düşünmesini sağlayın. Bütün ikazlara rağmen duvarı boyayan çocuğa duvarın sildirilmesi gibi.

 

3) Çocuğumuza koyduğumuz kuralların devamlı olmasına özen gösterelim. Kalıcı olmayan kurallar, zamanla çatışma meydana getirebilir. Çocuğumuz akşamları saat 9’da yatarken birkaç akşam geç yatması ve bizim de buna göz yummamız sonucunda, daha geç yatmak isteyebilir ve bize direnebilir. Koyduğumuz kuralların uygulanması konusunda tutarlı olalım.

 

Sonuç olarak; yetişkinlerin amacı çocuklarının olumsuz davranışlarını azaltıp, olumlu davranışlarını artırmak ve hayata hazır hale getirmektir. Çocuklarımızın doğru ve yanlışı ayırt edebilen ve herhangi bir dış denetim olmadığı halde tercihini doğrudan yana kullanan bireyler olmasını istiyorsak, onların içsel ödül ve men etme mekanizmalarını geliştirmemiz gerekir.

 

cocuklarda-olumsuz-davranis

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir